נמלת האש

נמלת האש הקטנה
נמלת האש הקטנה

נמלת האש הקטנה
להבית קטנה
Wasmannia auropunctata

נמלת אש

נמלת האש הקטנה (Wasmannia auropunctata) צבעה אדום – כתום  וגודלה 1.5-1 מ"מ, המלכות מגיעות עד לגודל של 5 מ"מ. לרוב הנמלים נמצאות בחצר אבל בקיץ הן חודרות לבתים, ומחפשות מקומות לחים וקרירים כמו האמבטיה והכיור. לרוב הן עוקצות כאשר הן נלכדות בין עור הגוף לבגדים. נמלת האש הקטנה זוהתה והוגדרה לראשונה בישראל בסוף שנת 2005 באזור עמק הירדן. הנמלה נחשבת למין פולש אופייני וכלולה ברשימה של 100 המינים הפולשים הבעייתיים ביותר בעולם.


האם נמלת האש מסוכנת?

נמלת האש הקטנה עוקצת בני אדם בכל שעות היום, בבית ומבחוץ לבית. עקיצת הנמלה יוצרת כעין כוויה על העור למשך כמה שעות עד ימים. אצל חלק מהאנשים יכולה להתפתח תגובה אלרגית חריפה. הנמלה יכולה אף לגרום לעיוורון בחיות הבית והמשק ובחיות בר, לטיפוח כנימות מזיקות ופגיעה בהפצת זרעים ולירידה במגוון מיני חסרי חוליות וחולייתנים.
כיצד מתפשטת הנמלה בעולם?
מקור הנמלה הוא בדרום אמריקה וכיום נמצאת כמין פולש באזורים רבים בעולם, ביניהם מערב אפריקה, צפון אמריקה והאיים הקריביים. עד לאחרונה לא נמצאה הנמלה באזור הים התיכוני או מערב אסיה. התפשטות הנמלה בעולם מתבצעת ע"י סחר בעצים, שבהם נמצאים קנים של הנמלים. בארץ הנמלה מתפשטת ע"י סחר בשבבי עץ לחיפוי, גזרי עץ להסקה, גזם עצים לסילוק, עציצים ואדמה.

טיפול בעקיצה ואמצעי זהירות: 


לא ידוע על חומר דוחה נמלים שניתן בעזרתו למנוע עקיצות. ניתן להשתמש בחומרים קוטלי נמלים בריסוס ישיר על הנמלים בבית. במקרה של עקיצה יש למרוח חומר חיטוי על מקום העקיצה למניעת זיהום אפשרי. ניתן למרוח משחה לשיכוך כאבים ולשים קרח על מקום העקיצה. בכל מקרה של תגובה אלרגית יש לפנות למרפאה בהקדם.

בכל מקרה של חשד להימצאות נמלת האש הקטנה יש להודיע מיד למשרד להגנת הסביבה, אגף לחימה במזיקים
נמלת האש
נמלת האש