טרמיטים – קטן קטן אבל שטן

טרמיטים ממלכה של מליוני אזרחים קטנטנים

טרמיטים חיים במושבות מרוכזות שבהן עשרות אלפי עד מליוני פרטים, ובהן המלך והמלכה הם היחידים שמתרבים. הם חרקים דמויי נמלה ,צבעם חיוור ואין להם עיניים וכנפיים. הם חיים במקומות רבים בעולם, בעיקר במקומות בהם הם מוצאים מקורות מזון מתאימים.

מקצוענים בבנייה ופיתוח

הם חיים בקינים מיוחדים אותם הם בונים בעצמם מחומר מיוחד ועמיד הנוצר מחול המשולב עם ההפרשה שלהם. ההפרשה דביקה מאוד ומעניקה לחומר יציבות וחוזק. בניית הקן מתבצעת בצורה מיומנת כאשר מרקם החומר יוצר חורי אוורור מתאימים ושומר על מאזן לחות וטמפרטורה מושלמים בתוך הקן. הקינים עשויים להגיע לגובה מרשים ביותר, ובאוסטרליה, מושבם העיקרי והמאוכלס ביותר של הטרמיטים, ניתן למצוא קינים המתנשאים לגובה שבעה מטרים!

 אוכלים ומכלים עץ בכמויות

הם ניזונים מעץ ומסוגלים לפרק את התאית (חומר מרכזי בעץ) בצורה יעילה מאוד. מאחר ומדובר במושבה שלמה המכילה לעיתים מליוני פרטים, כמויות העץ המפורקות הן גדולות מאוד. במקומות מסוימים, בהם טרמיטים מצויים בקרבת יישוב, הם עלולים להסב נזק רב לסביבה, לגינון ולעצים. דוגמה יפה לכך היא סיפורם המשעשע אך כלל לא נעים של עשרה מיליון רופי שנאכלו בהודו על ידי טרמיטים. עם זאת, ראוי לציין כי לא תמיד הם מהווים איום ולעיתים הם אינם פוגעים כמעט בסביבה. בדרך כלל הדבר תלוי במספרם ובגודל המושבה, וכן בזן המדובר.

איפה הם קיימים בארץ?

בארץ חיים טרמיטים בעיקר באזור השפלה, במדבר יהודה ובדרום הארץ. הם אינם קיימים בכמויות גדולות אך ניתן להצביע על עלייה משמעותית במספרם לאורך השנים האחרונות. הזנים המצויים בארץ פוגעים בצורה פחות אינטנסיבית  בסביבה, ועם זאת ניתן לנקוט במספר צעדים למניעת הנזק שבכל זאת קיים.

הדברה – אילו שיטת קיימות?

ההתמודדות האפשרית כיום מורכבת ממגוון שיטות, חלקן מצוי ופעיל יותר מהאחרות. במקומות מסוימות בעולם משתמשים בחומר מיוחד המפוזר בשטח ומונע מהטרמיטים להגיע לקרבת המקום. הם נרתעים מהחומר ומתרחקים. ישנה גם השיטה של הדברת טרמיטים ביולוגית הכוללת הכנסה של אורגניזם מסוים שבידו לחסל ולהשמיד את אוכלוסיית הטרמיטים. השיטה הנפוצה מאוד היא שימוש בתרסיס כימי רעיל שמטרתו להרוג ולהביא לסיום הנזק ופגיעה בסביבה.

שירותי הדברה

ההדברה והטיפול הנדרשים לא יכולים להתבצע בצורה חובבנית וביתית. לעומת הדברת וחיסול נמלים, למשל, כאן לא מומלץ להתמודד עם הבעיה בצורה עצמאית אלא יש להזמין את שירותי חברות ההדברה המקצועיות הפזורות ברחבי הארץ.

אם גם אתם סובלים מטרמיטים שמפוררים לכם את הבית, אתם מוזמנים לפנות לאגרוטל הדברות לקבלת ייעוץ והדברה במחירים אטרקטיביים.